• Liceul Teoretic "Traian Lalescu" din Orsova


    •STIINTE SOCIALE - Limba engleza bilingv
    • STIINTE ALE NATURII
    • MATEMATICA – INFORMATICA Limba engleza bilingv
    • SPORTURI NAUTICE - canotaj si kaiac–canoe

    mai mult
     
     
  • Istorie și tradiție a învățământului orșovean

    • 1660 – este consemnată existenţa unui seminar mahomedan şi a unei şcoli elementare;
    • 1686 – începuturile învăţământului în limba română;
    • 1810 – prima şcoală naţională românească;
    • 1830 – se înfiinţează o şcoală particulară grecească;
    • 1836 – prima şcoală cu predare în limba germană (Unterschule)

    mai mult
     
     
  • Traian Lalescu (n. 12 iulie 1882; d. 15 iunie 1929)

    A fost un academician și matematician român, profesor universitar la București și la Timișoara. A înființat Școala Politehnică din Timișoara și a fost primul său rector. Personalitate proeminentă a școlii matematice românești. Are contribuții în multiple domenii ale matematicii pure și aplicate. Este unul din fondatorii teoriei ecuaților integrale.

    mai mult
     
     
Apr 15, 2016

Olimpiade scolare 2016



Category: General
Posted by: giani

Rezultate Olimpiade scolare 2016

Faza nationala

Geografie

  • Schverin Christian - X D - Locul I  - prof. indrumator  Dragan Anca Mihaela


Rezultate Olimpiade scolare 2016

Faza Judeteana


Limba si Literatura Romana

  • Grigorie Bianca - X D - premiul III  - prof. indrumator Pele - Trailoiu Virginia

 

Chimie

  • Trailescu Elena Andreea -IX D -  premiul I - prof. indrumator Stoinel Mirela

 

Geografie

  • Tenovici Alexandra Cristiana - IX D - Locul I - prof. indrumator  Dragan Anca Mihaela
  • Schverin Christian - X D - Locul I .
  • Schverin Christian - X D - Comunicari Stiintifice pentru elevi  - Locul I .


Istorie

  • Spatariu Alessandra - IX B - Mentiune- prof. indrumator Negrescu Petronela
  • Enache Denisa - IX B - Mentiune .
  • Predici Jivan - XII B - mentiune - prof. indrumator Oprescu Gheorghe.
  • Godinac Mihaela Roxana - XI B - mentiune .


Limba Germana

  • Gheorghioiu Alexandra Catalina - IX D - premiul I - prof. indrumator Ghigulescu Maria

 

Limba Engleza

  • Coconoiu Alexandra Roxana - IX B - Mentiune - prof. indrumator Irina Veres.

  • Cacuci Ana - IX B - Mentiune - prof. indrumator Radu T. Rusu.

  • Constantin Alexandra Georgiana - IX D -  Locul III  - prof. indrumator Nuti Rusu.

  • Gheorghioiu Alexandra Catalina - IX D - Locul III  - prof. indrumator Nuti Rusu.

  • Seracovanu Oana - Maria - IX D - Locul I , calificata Baraj - prof. indrumator Nuti Rusu.

  • Tenovici Cristiana - Alexandra - IX D -Mentiune - prof. indrumator Nuti Rusu.

  • Vasilan Raluca - IX D - Locul III  - prof. indrumator Nuti Rusu.

  • Stanescu Andrei Aurelian - X B - Locul I - Calificat Baraj - prof. indrumator Ileana Marescu.

  • Anghel Miruna Emilia - X D - Locul III  - prof. indrumator Radu T. Rusu.

  • Grigorie Bianca Gabriela - X D - Locul II - prof. indrumator Radu T. Rusu.

  • Morariu Vlad - Stefan - X D - Locul II - prof. indrumator Radu T. Rusu.

  • Petcu Andreea - Gabriela - XII D - Locul III - prof. indrumator Radu T. Rusu.


Economie

  • Anulescu Denisa - XII D - premiul I - prof. indrumator  Butaru Mihaela.

 

 Matematica 

  • Papava Patricia Daniela - X D -  mentiune - prof. indrumator  Farago Alexandru.

Concursul National de Matematica Aplicata "Adolf Haimovici "

  • Tomescu Simina Maria Stefania - IX C - mentiune - prof. indrumator Gorun Sanda.
  • Zavada Iasmina -Alexandra - IX C - mentiune.
  • Dumitrascu Ana-Maria - XII C  - premiul II

 

Religie

  • Cojocaru Adelina Maria - X D - Mentiune - prof. indrumator  Nedelcu Iulian.
  • Costescu Corina - IX D - Mentiune.
  • Randasu Elena - IX B - Mentiune.
  • Patasanu Lavinia - IX B - Mentiune.
  • Fisher Larisa - XI D - Premiul II.
  • Cainiceanu Ilie Dumitru - XI D - Mentiune.

 

TIC

  • Bălăceanu Alexandru Petru - IX D - Mentiune - prof. indrumator  Buzatu Giani - Viorel.
  • Biban Dragos Constantin - IX D - Mentiune.

 

Felicitari lor, profesorilor ce i-au descoperit, profesorilor ce i-au format, profesorilor ce i-au pregatit  pentru  lot , dirigintilor si parintilor ce sunt cu sufletul alaturi de ei .

 

Pentru a-si dezvolta si dobandi noi competente, elevii liceului nostru au participat la numeroase proiecte europene, fie pentru o mai buna pregatire in domeniul istoriei pentru examenul de Bacalaureat(POSDRU/153/1.1/S/142342 Istoria Recenta a Romaniei, fie pentru a-si dezvolta competentele profesionale prin intermediul firmelor de exercitiu( POSDRU 175/2.1/S/149902 Top Management SV-BI-Firme de exercitiu pentru accesul elevilor la pozitii de top management, cercetare si inovare in viata profesionala ), pregatirea pentru participare la concursuri( POSDRU/175/1.1/S/156935 Educatie pentru Viata. Acces la educatie si formare profesionala initiala de calitate) . In cadrul acestor proiecte au participat un numar de 310 elevi.

Elevii au avut si urmatoarele activitati extracurriculare:

  • Sarbatorirea Zilei Mondiale a Educatorului (5 octombrie 2015), cu participarea voluntarilor “Partizanii Sperantei”

  • Organizarea Balului Bobocilor

  • Actiuni de prevenire a consumului de droguri, a delicventei juvenile, a traficului de persoane, de combatere a violentei in colaborare cu Politia, Centrul de Asistenta Sociala etc

  • Participarea unui grup de 3 elevi si 2 profesori la activitatile Academiei de salbaticie, Herculane, octombrie 2015

  • Organizarea bilunara a activitatilor Clubului” Tineri activi pt protejarea naturii salbatice” patronat de WWF Romania, Programul Dunare-Carpati, coordonat de 2 profesori din liceu

  • Comemorarea Holocaustului prin vizionare de filme si dezbateri

  • Organizarea unor excursii ce au avut ca scop vizionarea unor piese de teatru la Craiova si Timisoara (in noiembrie 2015, decembrie 2015, februarie 2016), a Muzeelor de Arta, Istorie, expozitia Human Body

  • Participarea unui grup de elevi in tabara de la Poiana Marului, oganizata de WWF Romania, Programul Dunare-Carpati

 
Vă recomandăm o rezoluție mai mare de 1024x768